Bundes-Rammlerschau Erfurt 2017

Bundes-Rammlerschau Erfurt 2017

 

V dňoch 11. – 12.2.2017 sa v Erfurte uskutočnila v poradí 26. Nemecká výstava samcov. Pri tejto príležitosti sa konali súbežne ešte ďalšie dve výstavy, 14. Landesschau Thüringer a výstava mladých chovateľov.

            Celkovo sme mali možnosť vidieť 12 248 králikov. Svojim rozsahom a pestrosťou plemien a farebných rázov, išlo o výstavu Európskych rozmerov. Aj to bolo lákadlo, prečo sme si túto výstavu ako chovatelia a členovia klubu Čm a Dl nemohli nechať utiecť.

            Z celkového počtu bolo vystavených 114 Čm a 118 Dl. Mali sme možnosť vidieť zvieratá kvalitné, priemerné, ale aj podpriemernej kvality. Takéto rozpätie kvality platilo pri oboch našich plemenách. Znova sa nám potvrdila stále opakovaná pravda o dôležitosti vycestovať a sledovať trend a vývoj šľachtenia a práce nemeckých chovateľov. Samozrejme, nie všetky ich zámery, ktoré sú badateľné, sa stotožňujú s našimi šľachtiteľskými zámermi. Aj napriek týmto rozdielom, stále potrebujeme širokú Nemeckú genetickú základňu.

            Aj tento krát, sa podarilo našim chovateľom vybrať, a aj kúpiť nové zvieratá od chovateľov, ktorých dlhodobo sledujeme, a ich výsledky vnímame ako veľmi stabilné. Práve táto stabilne vysoká úroveň chovov nám dáva nádej, že privezené zvieratá budú prínosom aj v našich domácich chovoch.

            Podrobnejší pohľad na vystavené Čm a Dl uverejníme v krátkej dobe. Príspevok už pripravuje poradca chovov Čm a Dl, Petr Fasora.

 

Bundes Rammlerschau Erfurt 11.-12.2.2017

 

Bylo celkem vystaveno 102 ks Čm a 94 ks Dl v rámci BRS. BS – Čm Baumann LUTZ a BS – Dl Josef MEYER, mládežníci Čm + Dl celkově nižší kvality, proto titul BS nebyl udělen (obecně je tento titul udělován zvířatům, která obdržela min. 97 b). Jak je již zvykem při pořádání tohoto typu výstavy, byla organizována spolu s touto akcí Landesschau Duryňsko. Zde bylo vystaveno 39 ks Čm (LM – J./D.SCHINKÖTHE/WEBEL) a 22 ks Dl (LM – Robert CIESELCYK).

Tolik co se týká statistiky, v dalším hodnocení se pokusím přiblížit kvalitu vystavených zvířat z pozice vnímání dle našeho standardu a potřeb klubového chovu:

 

A) Čm – tato expozice byla poměrně nesourodou přehlídkou činčil, která sice vykazovala lepší utváření hlav samců, než tomu bylo na předchozí BRS v Ulmu. Jinak ovšem ve velkém rozptylu krycí barvy. Občasný výskyt rozskleslých uší, vystouplých kyčelních hrbolů, a méně výrazných mezibarev vcelku kazil výslednou úroveň kvality. Vcelku mohu prohlásit, že ve srovnání letošního Erfurtu a posledního Ulmu vychází lepe Ulm. Navíc byl velký rozdíl kvality mezi zvířaty vystavenými v expozici BRS a Landesschau (horší kvalita).

 

B) Dl – expozice na mě překvapivě zapůsobila kvalitou krycí barvy, kterou jsme dříve tolik kritizoval. Téměř nebylo vidět králíky se světlými spodinami těla. Naopak se vyskytovala převážně velmi atraktivní hnědočervená s výraznou ohnivostí na spodině těla. Velmi pozitivně hodnotím zlepšenou typičnost výrazné části expozice. Nejvíce mě překvapila zvířata z chovu landes Schleswig-Holstein (U), která zaznamenala největší level ve srovnání s poslední BRS v Ulmu. Nejlepším samcem dle mého byl jednoznačně 2.6.5 U2 – chovatel Oosting, vítězný 4.6.6 I-75 – Meyer zdaleka se mu nevyrovnal, a to zejména proto, že měl tmavě modrou podsadu na břiše. Tohleto je celkově největší problém pro využití německých Dl v našich chovech a do budoucna bude stále těžší pro nás získat do chovu nepříbuzná zvířata, která by měla krémovou podsadu na břiše.

 

Fotogalerie: Bundes-Rammlerschau Erfurt 2017

/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0952-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0904-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0914-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0902-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0905-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0906-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0907-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0908-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0909-jpeg/
/album/fotogalerie-bundes-rammlerschau-erfurt-20171/img-0910-jpeg/